Ei tea, millega need geograafiatudengid küll vabal ajal tegelevad? – Käivad koolides.
Tõsijutt.
2013. aastal alguse saanud idee Lahedast geograafiatunnist on tõeliselt tuule tiibadesse saanud. Eesti Teadusagentuuri teaduse populariseerimise projektikonkursi toel oleme juba kolmandat hooaega külastanud koole erinevates Eestimaa nurkades. Igapäevase koolielu mitmekesistamiseks spetsiaalselt väljatöötatud teematunnid tutvustavad geograafia erinevaid rakendusvaldkondi ning pakuvad huvitavat vaheldust tavalisele koolitunnile. Ja mis kõige tähtsam – on praktilised. Lahedas geograafiatunnis on õpilased saanud kätt harjutada kaardi koostamisega QGIS-is, rinda pistnud Tartu linnaplaneerimise ülesandega, GPS-i abil miini metsast otsinud, tutvunud atmosfääri mõõtmisvahenditega loodusgeograafia töötoas ja õppinud nutiseadmetega kasutama asukohapõhiseid teenuseid.
2018. aasta septembrist detsembrini külastasid meie meeskonnaliikmed kokku Eestimaa 40 paika, viisid läbi tunnid 37 koolis ning osalesid kolmel huvipäeval (joonis 1). Seeläbi viisid meeskonnaliikmed teadmised geograafiast, selle rakendusaladest ja õppimisest Tartu Ülikoolis rohkem kui 2000 õpilaseni! Iga aastaga oleme seda numbrit kasvatanud, kuid on veel palju kooli ja klasse, kelleni me jõudnud pole.
Joonis 1. Eestimaa kohad, kuhu Lahe geograafiatund nelja kuuga jõudis. Google Maps.
On hea meel tõdeda, et kõik koolid ja õpilased on meid nii toredalt vastu võtnud ja ootavad meid tagasi! Lahe geograafiatund on hakkama saanud vägeva saavutusega ja oleme rõõmsad, et saime näidata, millega Tartu Ülikooli geograafia tegeleb, tutvustades selle teaduslikku ning rakenduslikku poolt.
Aitäh Hanna-Ingrid, Karoliina, Laura, Margarita, Martin, Merli, Oskar, Kaarel, Triin, Mart, Hendrik, Maria, Liza – Teie tegite projekti võimalikuks!
Meie vinge meeskond!
Aitäh kõikidele koolidele, õpetajatele ja õpilastele! Loodetavasti kohtume taas!
Killuke ühe õpilase tagasisidest.
Projekti tegid võimalikuks Eesti Teadusagentuur ning Haridus- ja Teadusministeerium.