Neljapäeval, 24. novembri õhtul toimus selle õppeaasta esimene EGEA-Tartu mälumänguõhtu. Vaatamata sellele, et tegu oli võistlusega, valitses kohviruumis sõbralik õhkkond. Registreerus viis võistkonda – A2, Ümmargune O, Couscous, Puu ning Holger. Võistkondadesse kuulus kuni kolm inimest. 20 mälumänguküsimust olid erinevatest valdkondadest, seega oli oluline võistlejate silmaring, mitte vaid geograafiaalased teadmised. Kuigi mängu algus oli küllaltki rahulik, kiskus lõpp pingeliseks. Viimase küsimuse järel jagasi võistkonnad Couscous ja Puu esikohta, kuid pärast viigilahutust saavutas võidu tiim Couscous.
Punktitabel
Korraldajad jäid õhtuga rahule ja loodame, et ka osalejatele meeldis. Kindlasti ei jää see mälumänguõhtu viimaseks ja loodetavasti on järgmisel korral osavõtjaid juba rohkem!
Pildil kolm võistkonda, sealhulgas ka võitjate tiim Couscous.
Kui sina mälumänguõhtule ajusid ragistama ei jõudnud, aga soovid teada, mida küsiti ja kui paljudele oleksid ise osanud vastata, siis küsimused on siin. Vastused on lehe lõpus.
- Birkebeinnerrennet on väidetavalt üks raskemaid Wordloppeti sarja klassikamaratone otse suusatamise sünnimaal Norras. Selle suusamaratoni omapäraks (peale raske raja) on ka nõue, et igal osavõtjal peab olema sõidu ajal seljas seljakott, kaaluga vähemalt 3,5 kg. Legend räägib, et 1205. aastal võtsid kaks sõjameest ette raske suusaretke orust üle lumiste mägede orgu, et vaenlase eest varjule viia nii palju kaaluv objekti. Kelle või millega oli legendi kohaselt tegu?
- Millisest Eesti filmist pärineb tsitaat ja kes on selle öelnud: “Mida tead sina, sitavares, geograafiast!”
- See negatiivse mainega televiktoriin jooksis ka kanal 2 eetris aastatel 2004-2005, konkureerides samaaegselt palju menukama miljonimänguga TV3 kanalilt. Hannes Võrno pidas konkurendi edutuse peapõhjuseks tühiseid võidusummasid. Hävitava hinnangu saanud telesaate ebaõnnestumiseks peeti liiga karmi hoiakuga saatejuhti. Selle sama saatejuhi tegemistega saavad kanal 2 vaatajad aga praegu olla väga täpselt kursis. Küsime aga, mis saadet nimetatud tegelane juhtis?
- Tegu on maailmakuulsa ekspeditsiooniga, mille viisid läbi viis norralast ja üks rootslane, eesotsas norralase Thor Heyerdahliga. Ekspeditsioon kestis 101 päeva ja selle aja jooksul läbiti parvega 8000 km, alustades Peruu rannikult ja lõpetades Raroia atollil, mis asub Polüneesia saarestikus. Ekspeditsioonist kirjutatud raamat on tõlgitud 70 keelde. Mis ekspeditsiooniga on tegu? Lisapunkt neile, kes teavad, kelle järgi parv oma nime sai.
- Riik asub Lõuna-Aafrikas ja on üks vaesemaid riike Aafrikas ning üks hõredamalt asustatud riik maailmas. 70% riigi maismaast hõlmab Kalahari kõrb. Selle riigi lipul on samad värvid, mis Eestilgi, aga teises järjekorras ning suuruses. Millise Aafrika riigiga on tegu?
- See loom on Eestis esimese kategooria kaitsealune liik, kuid siingi ohustab teda väljasuremine. Kaitsta pole seda loomakest sugugi lihtne. Ta on lahksuguline, kuigi võib leiduda ka üksikuid liitsugulisi isendeid. Uuringutega on kindlaks tehtud, et emasloomad võivad muutuda kahesugulisteks ja ennast nii ise viljastada. Arvatavasti aitas see võime liigil üle elada jääaja. Viimastel aastatel on seda liiki ohustanud koprad. 1993. aastal määrati ühe isendi vanuseks 134 aastat.
- Kuulete pala 1978. a ilmunud albumilt. Tahame teada, kellele või millele helilooja muusika kujundas ehk täida lünk : Music for ________. (https://www.youtube.com/watch?v=d81G9W8pEno)
- Jalgpallur Lionel Messi sattus Egiptuses suurde skandaali, kui pakkus kohalikus telekanalis välja mõtte, et võiks heategevuseks annetada ________. Messi tegi ettepaneku kohalikus telesaates. Kuna Egiptuses ja paljudes teistes Araabia maades peetakse nende kinkimist suureks solvanguks, sattus jalgpallur kriitikatule alla. Kuulsuse vastu võttis sõna isegi üks Egiptuse parlamendi liige, kes ütles, et neid pole 7000-aastase ajaloo jooksul kordagi nii solvatud. Mille soovis Messi annetada?
- Eesti loomulik iive oli viimati positiivne sel aastal, kui iive jäi 35 inimesega plussi. Summaarne sündimuskordaja sel aastal oli 1,64. Mis aastast käib jutt?
- Järjesta järgmised Eestis toimunud teema-aastad toimumise järgi alates varasemast: eesti teatri aasta, disainiaasta, arhitektuuriaasta, muuseumiaasta, lugemisaasta.
- 11. septembri terroriaktid polnud kaugeltki esimeseks korraks Ühendriikide ajaloos, kui pilvelõhkujat rammis lennuk. Sarnane südmus leidis aset 28. juulil 1945. Toona oli põhjuseks see, et pommitaja B-25 eksis tihedas udus ära. Õnnetuses hukkus koos piloodiga kokku 14 inimest, sest see toimus nädalavahetusel. Millisesse tuntud hoonesse lendas lennuk sisse?
- Milline ministeerium on ainus, mis on töötanud vaheaegadeta 1918. aastast tänaseni?
- Nimeta need neli linna, mis kuulusid Hansa Liitu.
- President Toomas Hendrik Ilves on kõrghariduse omandanud USA-s Columbia ülikoolis bakalaureusena ja Pennsylvania ülikoolis magistrina ühel ja samal erialal. Millisel?
- Seda igapäevaelu abimeest kasutati juba keskajal, mil see oli enamasti tehtud pärgamendist ja fooliumist. Esimeste kasutajate seast leiab Inglismaa kuninganna Elizabeth I nime, ametlikult tulid need „seadeldised“ kasutusele 1850-ndatel. Terminina on see jõudnud ka virtuaalmaailma, olles üheks lisanduseks just veebibrauserites. Leiutis ise on seotud eelkõige mälu ja kirjandusega. Millest on jutt?
- Küsitava filmi tegemine algas juba aastal 1997 ning pärast mitmeidaastaid filmimise edasilükkumist erinevate probleemide tõttu (11.septembri terrorirünnakud ja sõda Iraagis), alustati tegelikku filmimist Namiibia kõrbes ja Austraalias lõpuks aastal 2011. Ekraanidel sai seda näha 2015. aastal. Film võitis ka oma aasta kohta kõige rohkem ehk 6 Oscarit (nomineeriti kümnele). Tegu on ülieduka filmisarja neljanda filmiga. Režissöör on lisaks muule tuntud ka kui filmide “Babe” ja “Lustakad jalakesed” tegija. Nimeta film, lisapunkt režissööri eest.
- 17.sajandil kinkis üks valitseja Tallinna linnale heinamaa, mida rahvas hakkas kutsuma selle valitseja nimega heinamaaks. Praegu on see mugandatud nimeks linnaosale, mis moodustab 6% Tallinna linna territooriumist ja kus elab u 31 000 inimest. Mis linnaosa?
- Astrid Lindgreni raamat „Pipi Pikksukk“ tähistas hiljaaegu 70. juubelit. Kuid – kui vana oli Pipi raamatus? Kuigi Pipi ei vananenud, siis vaidluste vältimiseks olgu lisatud, et küsime tema vanust hetkel, kui ta Tommi ja Annikaga tutvus.
- Küsime lindu, kelle laulu kohe kuulete (http://www.loodusheli.ee/ET/loomaliigid/linnud/).
- Cabo da Rocas elab 23 inimest. Seda peeti 14. sajandi lõpus maailma ääreks. Koht tähistab ühe maailmajao kõige läänepoolsemat tippu, aga küsime, mis riigis see asub.
Viigilahutus: Kärdla meteoriidikraater tekkis Ordoviitsiumi ajastul 455 mln aastat tagasi, kui plahvatas tolleaegsesse madalmerre langenud hiidmeteoriit. 1989-1990. aastatel puuriti Kärdla meteoriidikraatri uurimiseks Eesti sügavaim puurauk. Kui sügav? Eksimisruumi +/- 100m.
Vastused:
- 2-aasta vanust Norra printsi Haakon Haakonsoni, kellest saab hiljem Norra kuningas Haakon IV, kes tegi lõpu kodusõjale.
- “Suvi” – Kiir
- “Nõrgim lüli”
- Kon-Tiki ja müütiline päikesekuningas
- Botswana
- Ebapärlikarp
- Lennujaamadele
- Enda jalgpallisaapad
- 2010
- Eesti teatri aasta (2006), disainiaasta (2007), arhitektuuriaasta (2008), muuseumiaasta (2009), lugemisaasta (2010)
- Empire State building
- Välisministeerium
- Pärnu, Tartu, Tallinn, Viljandi
- Psühholoogia
- Järjehoidja
- George Miller “Mad Max: Fury Road”
- Kristiine
- 9
- Ööbik
- Portugal
- Viigilahutus: 815,2m