Geograafianädala viktoriini ja nutiorienteerumise tulemused

14.-18. novembril toimunud üleilmse geograafia nädala raames korraldas EGEA-Tartu kooliõpilastele miniveebiviktoriini. Sama nädala kolmapäeval said Tartu kooliõpilased osaleda geograafiaõpetajate Priit Pensa ja Vaike Rootsmaa korraldatud nutiorienteerumises.

Veebiviktoriin

Natuke statistikat: teisipäevast neljapäevani kestnud viktoriinil osales kokku 132 õpilast Valgast Tallinnani ja Kuressaarest Narvani. Neist põhikooliõpilasi oli osalejate seas 94 ja gümnaasiumiõpilasi 38.

Küsimused olid teisipäeval planeerimisalased, kolmapäevase GIS-päeva puhul geoinformaatika ja kartograafiaga seotud ning neljapäeval loodusgeograafilist laadi. Põhikooliõpilastele oli igal päeval 1-2, gümnaasiumiõpilastele 2-3 küsimust. Kõik küsimused on koos vastustega leitavad siit.

Põhikooliõpilaste parimad:

1.-4. koht – Sander Tammer Tallinna Prantsuse Lütseumist
1.-4. koht – Joel Kokla Tallinna Prantsuse Lütseumist
1.-4. koht – Marta Jakobson Tartu Descartes koolist
1.-4. koht – Karl-Martin Voovere Tartu Mart Reiniku koolist

Gümnaasiumiõpilaste parimad:

1.-2. koht – Mauri Lehikoinen Kilingi-Nõmme Gümnaasiumist
1.-2. koht – võistkond Tartu Jaan Poska Gümnaasiumist koosseisus Georg Erik Kolina, Kristo Kama ja Gert Air Allas
3.-4. koht – Maria Kerman Tartu Jaan Poska Gümnaasiumist
3.-4. koht – Naatan Hollman Viimsi Keskkoolist

Nagu alati esimesel korral, juhtus ka meiega – kui suuremale osale küsimustele leiti vastused lihtsalt ja loogiliselt, oli ka kaks küsimust, mis õpilastes segadust tekitasid.

Nimelt küsimusele “2016. aasta suvel võeti Eestis vastu üks teistmoodi planeering – ühtki selle liigi planeeringut ei olnud varem Eestis kinnitatud. Mis sorti planeeringuga on tegu ja millist Eesti ala see hõlmab?” anti valdavalt kahte erinevat vastust. Õigeks vastuseks loeti siinkohal merealade planeeringut, mis hõlmab Hiiumaa ümbrust. Planeering võeti vastu 20. juunil 2016. aastal. Üpriski populaarseks osutus vastajate seas ka “Kaitseväe keskpolügooni eriplaneering”, mis on seotud tänavuse aastanumbriga selle poolest, et Vabariigi Valitsus algatas 21. juulil 2016 eriplaneeringu koostamise. Nii võiski segadus tekkida, sest Riigiteatajas on “vastu võtmise” kuupäev täiesti olemas, kuid tegu on hoopis eriplaneeringu algatamise otsuse vastu võtmise kuupäevaga, mitte valmisplaneeringu kinnitamisega.

Lisaks tekitas vastajates segadust järgnev küsimus: “On teada legend, et kui Tallinna linn ühel päeval valmis saab, ujutab Ülemiste vanake linna üle. Kas see on ka loodusgeograafiliselt võimalik? Miks?”. Korraldajana oli keeruline vastuseid lõppeks hinnata, sest küsimusest saadi aru nii- ja naapidi. Ootasime vastuseks seost järve ja Tallinna kõrguserinevuste vahel, kuid selle peale paljud ei tulnud ning vastati hoopis sademete, tornaadode, orkaanide, järve suuruse ja teiste aspektide kohta. Tähelepanu väärib ka fakt, et küsimuses oli juttu müütilisest tegelasest Ülemiste vanake, kes on oma nime saanud Ülemiste järve järgi, kellel aga merega miskit seost polnud, nagu paljud oma vastustes pakkusid. Tegu on korraldajate apsuga ja proovime järgmine kord nii keerulist ja segast küsimust mitte sõnastada! 🙂

Tänaseks võib, loodetavasti, ka veebiviktoriinile joone alla tõmmata. Kõik esinelikusse jõudnud õpilased peaksid olema kätte saanud diplomi ja väikese meene. Auhinnad toimetati kas otse õpilase kätte, tema geograafiaõpetajale või kooli valvelauda.

 

Nutiorienteerumine

Võistlusel osales 20 kolmeliikmelist võistkonda kümnest erinevast Tartu koolist. Kõige edukamad olid Tartu Forseliuse kooli õpilased koosseisus Uku Parts, Tauri Pannik ja Tarmo Veidenbaum. 2. ja 3. kohta jäid jagama Tartu Annelinna Gümnaasiumi võistkonnad. Lõpliku tulemuste tabeliga saab tutvuda siin. Lisaks said rohkem tunnustust need võistkonnad, kes osalesid nii viktoriinil kui orienteerumisel.

 

Aitäh kõigile osalejatele! Võistleme taas järgmisel aastal!

Scroll to Top