EGEA aastakongress 2022 Ungaris

Sel aastal toimus EGEA Euroopa aastakongress 12.-17. septembrini Ungaris. EGEA-Tartu liikmetest kaheksa käis Ungaris kohapeal, et arutada EGEA tuleviku üle, osaleda huvitavates töötubades ja ekskursioonidel. Aastakongressil toimub üldkogu (General Assembly), kus hääletatakse EGEA jaoks olulistel teemadel. Igal entity’l on nõukogus üks hääl. Meid esindas General Assemblyl meie Euroopa-suunaline kontaktisik Karl Joann.

\\\"\\\\"\\\\"\\\"General Assembly

Suurem osa meist sõitis Ungarisse juba veidi varem, et teha lähemalt tutvust Budapestiga. Ungari pealinnaga tutvumise juurde käis Kalurite bastioni külastus, parlamendihoone ja Buda lossi imetlemine ja Margareti saare külastus. Vaatamata soojale ilmale ja sellele, et eestlastena ei ole me harjunud mägedes ronima, suutsime ennast ületada ja ronida Buda-poolsel kaldal mäe tippu, kust avanes võrratu vaade Budapesti kesklinnale.

\\\"\\\\"\\\\"\\\"

\\\"\\\\"\\\\"\\\"Kalurite bastionis

Budapest koosneb kolmest varasemast linnast – Budast ja Bestist ning Óbudast, mida lahutab võimas Doonau jõgi. Linnad liideti aastal 1873. Budapest on tuntud ka kui spaalinn, sest seal asub palju kuulsaid termaalveega spaasid, aga neisse me kahjuks selle reisi ajal ei jõudnud. Budapest on Euroopa Liidu suuruselt üheksas linn, kus elab üle 1,7 miljoni inimese.

\\\"\\\\"\\\\"\\\"

Linna avastamisest ei puudunud ka väike paadituur ja paaril õhtul kohtusime linnas teiste EGEAlastega ning Budapesti geograafid olid lahkesti valmis meile tutvustama linna tuntumaid tudengite kohti. Geograafidena leidsime juba ise üles ka gentrifikeerunud piirkonna.

\\\"\\\\"\\\\"\\\"

\\\"\\\\"\\\\"\\\"Gentrifikatsiooni ala ehk Budapesti Telliskivis või Aparaaditehases

Esmaspäeval, 12. septembril algas kongress, mis toimus väikeses linnas nimega Szentendre, 20 km kaugusel Budapestist. Sinna viis meid kohalik rong, mille pilet maksis 44 senti. Meie üllatuseks pidime aga poole sõidu pealt rongist väljuma ja veidi ootama, kuni tuli ette uus täpselt sama numbriga rong ja sõit võis jätkuda. Hiljem selgus, et teise rongi jaoks oleksime pidanud järgmise pileti ostma, aga see jäi meil teadmatuse tõttu tegemata. Enne kongressi majutusse suundumist käisime Szentendre vanalinnas väikese tiiru ja sõime kõik ühe langos’i. Tegemist on Ungarile omase tänavatoiduga. Selle valmistamiseks friteeritakse lapik tükk tainast ja traditsiooniliselt lisatakse sellele veel küüslauguvõid ja hapukoort, aga lisaks sellele saab vastavalt maitse-eelistustele lisada veel juustu, sinki, liha või muud meelepärast. Vaatamata sellele, et tegemist on päris rammusa toiduga, võitis langos meie kõigi südamed.

Nagu kõigile kongressidele kohane, algas ka seekordne aastakongress avasõnadega korraldajatelt ja EGEA Euroopa juhatuselt, kus aastal 2021/22 oli ka meie Marie Johanna. Edasi andis newbie/oldie area võimaluse uutele EGEAlastele tutvuda EGEA struktuuriga ja vanadele olijatele omavahel suhelda. Kongressi toit pakkus kõigile palju üllatusi. Küll sai hommikusöögiks vaid kaks frankfurterit, ühel õhtul saime traditsioonilist Ungari kirsisuppi, mis oli nagu soe kissell rohke kaneeli ja nelgiga, ning lisaks said kaks osalejat toidumürgistuse. Elamus missugune. 😀

\\\"\\\\"\\\\"\\\"Eestlaste kogunemine peale lõunasööki.

Edasised kongressi päevad olid sisustatud huvitavate töötubadega ja üldkoguga. Töötubadest oli valikus näiteks termaalsoojusele keskenduv töötuba, kus tutvuti Euroopa termaalenergia potentsiaaliga ning sellega, millest on selline energia jaotus põhjustatud. Teistes töötubades sai uurida näiteks mikroplasti hulka Doonaus, parandada oma esinemisoskusi, võtta osa vaimse tervise töötoast, uurida Doonau-äärset asustust ja saada rohkem teada jõgede kaitsest.

Kõigil kongressidel on üks päev pühendatud ekskursioonidele, Ungaris oli valik üsna lai. Üks rühm osalejaid sõitis Esztergomi, et tutvuda selle maalilise piirilinnaga, mis oli kunagi Ungari pealinnaks ja usukeskuseks. Praegusel ajal on linn jäänud siiski riigi oluliseks usukeskuseks. Linna kõige iseloomulikumaks sümboliks on võimas katedraal ja keskaegne kindlus. Teisel pool Doonau jõge asub juba Slovakkia. Käisime ekskursioonil katedraalis, nautisime mäe otsast vaadet Doonaule ja teisel pool jõge asuvale Slovakkia linnale Sturovole. Linnas asub ka Doonau muuseum, mida külastasime, ja jalutasime läbi vanalinna. Kuna aega jäi veidi üle, otsustasime ületada silla ja vaadata üle ka Slovakkia pool, kus sõime kooki ja jõime kohvi.

\\\"\\\\"\\\\"\\\"Esztergomis ja teisel pool jõge juba Slovakkia.

Üks ekskursioonidest viis osalejad rattamatkale mööda Doonau kaldaid, kus lõpppunktis sai mängida võrkpalli ja nautida ilusat ilma. Lisaks käidi linnaekskursioonidel, paadiga sõitmas ja matka kanjonis ja mägedes.

Kanjonis matkajad ja Esztergomi külastajad jagasid ekskursioonile minekuks sama bussi. Tagasiteel võttis buss peale esmalt Esztergomis käinud, kes olid just saanud tunda paduvihma ja olid üleni märjad. Edasi pidime minema järele matkajatele, aga juba poolel teel hakkas buss imelikke hääli tegema ja lõpuks suri tee ääres välja. Peale mõningaid parandustöid saime edasi liikuda, kuniks buss jälle tee äärde seisma jäi. Lõpuks jõudsime bussi vastuhakkamisele vaatamata kolm tundi hiljem matkajateni, kes pidid seni meid metsas ootama. Õnneks oli meile ööbimiskohas pandud õhtusööki kõrvale ja saime õnnelikult tagasi õhtusööki nautima.

\\\"\\\\"\\\\"\\\"Esztergomi seltskond katedraali ees.

Kongressi juures on oluline ka vabas vormis meelelahutuslik õhtune programm, et geograafide omavahelist suhtlust veelgi suurendada. Esimesel õhtul oli näiteks Ungari õhtu, kus tutvusime Ungari rahvatantsudega ja kuulasime kohalikku muusikat. Edasi tuli Türgi õhtu, kus lisaks tantsudele ja muusikale olid kohal ka ennustajad, kes ennustasid sulle valitud teemal tulevikku. Kõik said endale õnnetoova silma ja proovida tuntud Türgi maiustusi. Kaasa laulmise ja tantsimise poolest kujunes kõige menukamaks aga ABBA õhtu, kus kõik osalesid diskoajastu kostüümides ja nautisid ABBA muusikat. Kõigil EGEA rahvusvahelistel üritustel on üks õhtu pühendatud osalejate maade kultuuriga tutvumisele. Sellel õhtul toovad kõik maad välja enda riigile kõige iseloomulikumad toidud ja joogid, kannavad oma rahvariideid ja tutvustavad veidi ka oma traditsioone.

Viimasel päeval koos viimase nõukogu koosolekuga vabastatakse ametist eelmise aasta EGEA Euroopa ametlikel positsioonidel olnud ja määratakse ametisse uued inimesed. Mis tähendab, et meie Marie Johanna vabastati sekretäri kohustustest. Aga suure EGEA juhatuses on uuel aastal Tartu ikkagi esindatud – Sigrid võttis endale raamatupidaja kohustused. Palju edu talle selles. Koos EGEA juhatusega vabastati ametist ka eelmised regioonide tiimid ja määrati ametisse uued. EGEA-Tartust jätkab uuel aastal regiooni assistendi kohustusi Elina Maarja ja uue assistendina asub ametisse Agnes. Meie regiooni kontaktisikuks on eesseisval aastal Veera EGEA-Turkust.

\\\"\\\\"\\\\"\\\"Viimane õhtu.

Aastakongress möödus nii kiirelt, et enne kui arugi saime, oli juba aeg hakata tagasi Eesti poole sõitma. Aitäh kõigile korraldajatele ja osalejatele, kes meiega selle nädala Ungaris veetsid!

\\\"\\\\"\\\\"\\\"

Thank you everyone and see you somewhere in Europe! ?

Scroll to Top