Hiljuti käisid EGEAlased Tartu Ülikooli avatud uste päeval geograafiat tutvustamas. Nüüd küsisime meeskonnalt nende emotsioone ja miks siis tulla geograafiat õppima?
Laura: Miks õppida geograafiat?
- Geograafid käivad ise päriselt välitöödel.
- Geograafi kontor paikneb vahel vabas looduses, vahel välisriigis, igaljuhul seal, kus on parajasti vaja lähteandmeid või tulemuse rakendamist.
- Geograaf kujundab meie igapäevaruumi ja võtab seetõttu elus väga erinevaid rolle.
- Geograaf mõistab tervikpilti maailmast, näeb meie elukeskkonda, mis on kui pusle.
Anneken: Lisaks akadeemilisele poolele, on võimalik geograafiat õppima tulles osa saada pika ajalooga traditsioonidest. Traditsioonid nagu Must ja Valge Reps, esimese kursuse korraldatus stiilipidu ja pannkoogiläbu aitavad ruttu vanadel olijatel tutvuda uutega ja vastupidi. Lisaks tuleb ühtseks saada oma enda kursusega, sest koos tuleb veeta kolm aastat ning tuleb osata valida endale parimad välipraktika kaaslased. Eelpool nimetud üritused on vaid killuke – üritusi jagub igaks semestriks.
Kristin: Mina olen üles kasvanud mantra saatel: “Ülikool ei pea andma sulle elukutset, vaid mõtlemisvõime.” Tõsi ta on, geograafe ei leidu ainult erialastel ametipostidel, mida täidavad informaatikud, andmeanalüüsijad, linnaplaneerijad, keskkonnamõjude hindajad, kartograafid, teadlased vaid neist saavad ka edukad projektijuhid, eraettevõtjad, ministrid, kirjanikud või kes iganes. Teadmine, et sind on õpetatud kriitiliselt mõtlema, asjade vahel seoseid nägema on tegelikult päris hea tunne. Nõnda võid kindel olla, et saad igas olukorras hakkama, isegi siis, kui erialast elukutset ei vali.
Avatud uste päeva raames olid geograafid esindatud nii Ülikooli peahoones kui ka Chemicumis toimunud mini messil, kus lisaks viidi läbi ka kolm planeerimisalast töötuba.
Patrick: Avatud uste päeva veetsin Chemicumis geograafia laua taga olles. Minu jaoks olid üllatvalt paljud inimesed tulnud tutvuma erinevate erialadega. Oli näha, et õpilasi tõmbasid eelkõige suured vilkuvad ja ägedad asjad. Üllatav oli seejuures see, et väga paljud olid oma peas juba erialavaliku teinud ning tulnud minimessile selles kindlust saama. Omalt poolt selgitasin kõikidele soovijatele geograafia olemust, mis pani kohati isegi mõned oma senises valikus kahtlema. EGEA-Tartu poolt korraldatud linnaplaneerimise töötuba oli õpilaste seas väga populaarne. Üldiselt andis terve see päev tugeva positiivse emotsiooni!
Ago: Tegemist oli minu esmakordse seda laadi üritusega korraldajate poolel ja minu meelest oli kõik väga positiivne. Gümnasistid olid oma võimaluste osas juba üsna haritud ja tundsid ise suurt huvi kõige vastu, mida erinevad erialad neile pakkuda võiksid. See võimaldas pidada pikemaid ja sisukamaid vestlusi, kui ma enne üritust oleks eeldanud. Geograafide hi-tech laual olevate droonide, infrapunatermomeetri, lennuki jne vastu tunti suurt huvi. Paljud linnaplaneerimise töötoas käinutest kiitsid tundi ja tulid õppimisvõimaluste kohta täpsemalt uurima. Suhtlus oli väga vaba, millest vähemalt endal ei tekkinud sellist reklaammeheliku moosimise muljet, mis mulle on jäänud teisel pool lauda (olles siis nii-öelda publiku rollis). Kindlasti paistis geograafia ka ise silma kui erakordselt mitmekülgne, perspektiivika tulevikuga eriala. Vestlustest gümnasistidega paistis, et valides mistahes teise eriala, tuleks neil vähemalt oma mõningatest huvidest loobuda. Geograafiaga on aga võimalik siduda peaaegu kõike – huvid annavad vaid potentsiaalse suuna hilisemaks spetsialiseerumiseks.
Meeskonna liige Egert võtab toimunu kokku: Oli ilus märtsikuine päev, kui sai mindud Chemicumi selleks, et uusi tulevasi tudengeid geograafideks meelitada. Huvilisi oli, tiim tegi head tööd ja päevaga võis igati rahul olla, sest geograafia pole maailma pildist kuhugi kadunud ega ei kao ka!
EGEA-Tartu tänab avatud uste päeva meeskonda koosseisus: Raivo Aunap, Tõnu Oja, Laura Altin, Anneken Hints, Kristin Kesküla, Patrick J. Thomson, Ago Tominga, Holger Ehrlich, Egert Indres, Oskar Vevers, Mart Soo.