Üle kümne aasta toimus Baltic Weekend taas Lätis

2.-4. august korraldasime Baltic Weekendi, aga mitte nagu tavaks on saanud, et ühel aastal Eestis (siis kui on EGEA Tartu kord korraldada) ja teisel aastal Leedus (kui on EGEA Vilniuse kord korraldada), vaid sel aastal otsustasime ürituse viia hoopis Lätti.

Kui Baltic Weekendi traditsioon 14 aastat tagasi alguse sai, siis idee algatajaks oli tegelikult EGEA Riia, aga kahjuks ei ole Lätis enam EGEAt. Sellepärast tundus hea mõte ühel aastal ise üritus Lätis korraldada, et EGEA Euroopa liikmetele ka Lätit tutvustada, et EGEA mõistes ei piirduks Baltikum vaid Tartu ja Vilniusega. Mõeldud-tehtud ja nii me leidsimegi kauni majutuskoha väikeses Smiltene linnas, kus nagu õigele Baltic Weekendile kohane oli olemas ka saun ja tiik, kuhu peale sauna hüpata ning boonusena ka tünnisaun.

Põhja-Läti piirkonna ja selle ajaloo tutvustamiseks korraldasime esimesel õhtul Liivi õhtu. Hendrik andis vahva ülevaate Liivimaa ning Eesti ja Läti ajaloost ning viis läbi Kuldvillaku. Mängu võitjaid premeeriti auhindadega. Selleks, et kultuuri tutvustamine viia uuele tasemele pakkusime Liivimaa õhtul ka erinevaid Eesti ja Läti kalatooteid, karaskit ja palju muud head-paremat. Kõigile soovijatele sai jagatud ka isiklikud Baltic Weekendi särgid, mille disainis Liis.

Baltic Weekendi särgid. Foto: Hendrik Neubauer 

Teisel päeval toimus meie kauaoodatud ekskursioonipäev, mille olid meie jaoks kokku pannud meie kaks BW-i professionali. Buss viis meid Smiltene lähedal asuvat Läti Stonehenge vaatama, kus poisid tegid lühikese ülevaate, miks selline mälestusmärk Lätis üldse on. Stonehengega on koht küll vähe seotud – nimelt on tegemist endise mõisa talli varemetega, millest on järgi vaid hoone sambad. 

Läti Stonehenge Smiltene lähistel. Foto: Agnes Rosenberg

Edasi viis buss meid Võnnu (kohaliku keeli Cēsis), kus kohtusime meie lätlasest giidi ja Riias geograafiat õppiva Edvardsiga. Edvards on ise Võnnust pärit ja töötanud seal piirkonnas ka giidina, mis oli meile suurepäraseks võimaluseks kuulda Võnnust ja selle ajaloost otse allikast. 

Võnnut avastamas. Fotod: Hendrik Neubauer ja Agnes Rosenberg

Ekskursiooni tipphetkeks oli aga matk Koiva jõe (kohaliku keeli Gauja jõe) orus läbi Koiva looduskaitseala. Seal nägime nii ürgorgu, kus Koiva jõgi voolab, kui ka selle ääres laiuvaid liivakivi kaljusid ja koopaid. Kogu see kupatus andis meie kaugemalt külla tulnutele võimaluse nautida Baltikumile omast kaunist loodust koos liivastel muldadel laiuvate männimetsadega.

Koiva jõe matkarajal. Fotod: Agnes Rosenberg

Viimase õhtu lõpetasime Cultural Fairiga, mis on traditsioon igal rahvusvahelisel EGEA üritusel. Kõigil osalejatel oli võimalus tutvustada oma riigile omaseid toite ja jooke. Lisaks tantsisime erinevaid rahvatantse ja nautisime sauna. Eesti laud pole Cultural Fairil vist kunagi nii lookas olnud kui tänavusel Baltic Weekendil! Pakuti enda valmistatud kirjut koera, Kalevi komme ja šokolaade, kalja, Tartu 2024 limonaadi, Eesti leiba, vorsti, kalatooteid ja palju muud.

Meeleolukas õhtu kestis varajaste hommikutundideni. Leidsime uusi sõpru ning tegime tulevikuplaane juba tuttavate nägudega. Üheks vestluste tulemuseks oli plaan korraldada koos leedukatega EGEA suurimat üritust — Aastakongressi! Kahjuks ei õnnestunud meil tiheda konkurentsi tõttu saada 2025. aasta kongressi korraldajateks, aga kes teab, ehk õnnestub see järgmisel aastal!

Viimase päeva hommikul võtsid eestlased omavoliliselt üle söögisaalis oleva teleka ja hakkasid sealt vaatama “Viimset reliikviat”. Alguses vaatasid seda Eesti filmiklassikat ainult eestlased, kes söögisaali koristasid. Hiljem, kui välismaalased tulid hommikusööki nautima, otsustasid Karl ja Hendrik teha filmile oma isikliku sünkroontõlke. See pakkus eestlastele palju nalja, kuid loodetavasti aitas see ka välismaalastel tänu ‘professionaalsele’ tõlkele avastada midagi uut Eesti ajaloost ja kultuurist.

Kokkuvõttes oli tore üritus ja rõõm oli näha nii uusi kui vanu EGEA sõpru meie korraldatud Baltic Weekendil Lätis!

Baltic Weekendi ja Eesti lipp. Foto: Agnes Rosenberg

Ürituse õnnestumisele andis panuse ka Värska Originaal, kes varustas meid nii kõigile tuttava Värska Originaali kui ka uue tootega — Energy Well. Suur aitäh, Värska!

Aitäh veel kõigile, kes tulid ja aitasid korraldada – aitäh Agnes, Hendrik, Heli, Karl, Liis-Ellen, Lauri, Tormi, Marie, Linda, Egert! Ja kohtume jälle juba järgmisel Baltic Weekendil, mis toimub 2025.a suvel Leedus.


Teiega alati!

BW-i põhitegelased Agnes, Hendrik & Heli

Scroll to Top